ParaSinus Penta x 12 compr

Prospect ParaSinus Penta x 12 compr

Mergeti la produs

Cititi cu atentie si in intregime acest prospect, deoarece el contine informatii importante pentru dumneavoastra.

Acest medicament este disponibil fara prescriptie medicala. Cu toate acestea, este necesar sa luati ParaSinus Penta, cu atentie, pentru a obtine cele mai bune rezultate.

-                 Pastrati acest prospect. S-ar putea sa fie necesar sa-l recititi.

-                 Intrebati farmacistul daca aveti nevoie de mai multe informatii sau sfaturi.

-                 Trebuie sa va prezentati la medic daca simptomele dumneavoastra se inrautatesc sau nu se imbunatatesc dupa 3 zile.

-                 Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa-i spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

 

In acest prospect gasiti:

1.              Ce este ParaSinus Penta si pentru ce se utilizeaza

2.              Inainte sa luati ParaSinus Penta

3.              Cum sa luati ParaSinus Penta

4.              Reactii adverse posibile

5.              Cum se pastreaza ParaSinus Penta

6.              Informatii suplimentare

 

1.              CE ESTE PARASINUS PENTA SI PENTRU CE SE UTILIZEAZA

 

ParaSinus Penta este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa, incluzand febra, dureri de cap, dureri musculare, dureri in gat, precum si a simptomelor asociate inflamatiei sinusurilor.

 

Contine cinci substante active:

- paracetamol, care amelioreaza durerea si va scade temperatura cand aveti febra;

- cafeina, cu un efect stimulant usor;

- clorhidrat de fenilefrina, un decongestionant care va desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor;

- terpinhidrat, un expectorant care favorizeaza eliminarea secretiilor provenite din caile respiratorii;

- vitamina C (acid ascorbic), care ajuta la inlocuirea vitaminei C care se poate pierde in stadiile initiale de raceala si gripa.

 

2.              INAINTE SA LUATI  PARASINUS PENTA

 

Nu luati ParaSinus Penta

·                daca sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, cafeina, clorhidrat de fenilefrina, terpinhidrat, vitamina C sau oricare dintre celelalte componente ale ParaSinus Penta,

·                daca aveti boli renale sau hepatice severe,

·                daca aveti deficit de enzima glucozo-6-fosfat dehidrogenaza,

·                daca aveti tensiune arteriala mare,

·                daca aveti o tiroida hiperactiva,

·                daca aveti diabet zaharat,

·                daca aveti boli de inima sau ale vaselor de sange,

·                daca aveti feocromocitom o tumora in apropierea rinichilor),

·                daca urmati tratament cu antidepresive triciclice sau inhibitori de monoaminooxidaza-IMAO (inclusiv o perioada de 2 saptamani de la oprirea tratamentului cu acestia) sau daca urmati tratament cu beta blocante (vezi pct. Folosirea altor medicamente),

·                daca urmati tratament cu alte decongestionante simpatomimetice,

·                daca aveti glaucom cu unghi inchis.

Nu se administreaza copiilor cu varsta sub 6 ani.

 

Aveti grija deosebita cand luati ParaSinus Penta

-                 daca consumati frecvent bauturi alcoolice sau suferiti de afectiuni hepatice, inclusiv hepatita virala (creste riscul hepatotoxicitatii);

-                 daca aveti insuficienta renala grava (numai in cazul tratamentului de lunga durata cu doze mari, tratamentul ocazional fiind acceptabil);

-                 daca aveti leziuni hepatice preexistente este necesara monitorizarea functiilor hepatice in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari;

-                 daca prezentati marirea volumului prostatei sau dificultati de urinare;

-                 daca aveti afectiuni ale vaselor de sange (de exemplu sindromul Raynaud, care se poate manifesta sub forma de dureri la nivelul degetelor ca raspuns la frig sau stres).

 

Nu depasiti doza zilnica recomandata.

 

Trebuie evitata utilizarea concomitenta a altor medicamente pentru raceala, decongestionante sau care contin paracetamol.

Deoarece cafeina poate determina insomnie, neliniste, anxietate, nu se recomanda administrarea medicamentului spre sfarsitul zilei.

Consumul de cantitati excesive de cafea sau ceai impreuna cu utilizarea comprimatelor poate provoca senzatia de tensiune si iritare.

Daca simptomele persista mai mult de 3 zile, adresati-va medicului.

 

Folosirea altor medicamente

Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.

 

In mod special discutati cu medicul dumneavoastra sau farmacistul:

- daca luati antidepresive triciclice (de ex. amitriptilina);

- daca luati sau ati luat in ultimele 2 saptamani medicamente pentru tratamentul depresiei cunoscute ca IMAO;

-daca luati beta blocante, utilizate pentru tratarea problemelor cardiace si a tensiunii arteriale mari.

In acest caz nu trebuie sa utilizati ParaSinus Penta.

 

In mod deosebit, este necesara prudenta in cazul in care urmati tratament concomitent cu oricare dintre medicamentele mai jos mentionate:

- medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice si medicamente antiepileptice (printre altele glutetimida, fenobarbital, fenitoina, carbamazepina) si rifampicina (utilizata in tratamentul tuberculozei); acelasi lucru este valabil si pentru abuzul de alcool etilic;

- medicamente care conduc la incetinirea evacuarii gastrice, de exemplu propantelina;

- medicamente care blocheaza sau stimuleaza senzatia de foame,

- digoxina (utilizata in boli cardiace)

- colestiramina (rasina fixatoare de acizi biliari utilizata pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sange);

- metoclopramida (utilizata in tratamentul tulburarilor gastro-intestinale);

- domperidona (utilizata in ameliorarea simptomelor de greata si varsaturi);

- medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (in principal acid acetilsalicilic);

- contraceptive orale;

- zidovudina (utilizata in tratamentul infectiilor cu HIV);

- probenecid (utilizat in tratamentul gutei);

- warfarina sau derivati de cumarina (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate ca sa vi se subtieze sangele);

- lamotrigina (utilizata in tratamentul epilepsiei);

- cloramfenicol (un antibiotic);

- barbiturice (medicamente care va fac sa va simtiti somnolent);

- antihistaminice (medicamente utilizate in alergii);

- tiroxina (un hormon tiroidian);

- benzodiazepine (medicamente cu efecte sedative, care induc somnul si/sau relaxante musculare);

- cimetidina (utilizata in tratarea unor probleme gastro-intestinale);

- disulfiram (medicament utilizat in tratarea alcoolismului);

- efedrina (medicamente utilizate pentru tratamentul valorilor scazute ale tensiunii arteriale, a socului sau astmului bronsic);

- enoxacina (antibiotic utilizat in tratarea anumitor infectii);

- ciprofloxacina si norfloxacina (antibiotice utilizate in tratarea anumitor infectii);

- ergotamina (utilizata in tratamentul migrenelor);

- medicamente care contin aluminiu;

- deferoxamina (antidot specific utilizat in intoxicatiile acute cu fier).

Daca urmeaza sa faceti anumite investigatii de laborator, spuneti medicului ca luati paracetamol.

 

Folosirea ParaSinus Penta cu alimente si bauturi

Evitati sa beti prea multa cafea sau ceai cand luati acest medicament.

 

Sarcina si alaptarea

Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.

ParaSinus Penta nu trebuie utilizat in timpul sarcinii, cu exceptia cazurilor in care medicul considera acest lucru strict necesar.

Se recomanda prudenta in administrarea paracetamolului in perioada de alaptare.

 

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

 

Daca sunteti afectati de ameteala in timpul tratamentului cu acest medicament, nu conduceti vehicule si nu folositi utilaje.

Informatii importante privind unele componente ale ParaSinus Penta

 

Colorantul Eurocol galben amurg (E 110) din compozitia medicamentului poate provoca reactii alergice.

 

3.              CUM SA LUATI  PARASINUS PENTA

 

Pentru administrare orala.

 

Adulti, varstnici si adolescenti (copii cu varsta  de 12 ani si peste)

 

Doza uzuala este de 1-2 comprimate administrate de 3-4 ori pe zi, fara a se depasi doza de 8 comprimate in 24 de ore.

Nu se continua tratamentul mai mult de 7 zile, fara sfatul medicului.

 

Copii cu varsta cuprinsa intre 6 si 11 ani

Doza uzuala este de ½- 1 comprimat de 3-4 ori pe zi, fara a se depasi doza de 4 comprimate in 24 de ore. Nu se continua tratamentul mai mult de 3 zile, fara sfatul medicului.

 

Copii cu varsta sub 6 ani

ParaSinus Penta nu se administreaza copiilor cu varsta sub 6 ani, datorita formei farmaceutice inadecvate. Intervalul minim intre administrari trebuie sa fie de 4 ore.

Daca simptomele nu se amelioreaza sau se agraveaza dupa 3 zile de tratament, situatia clinica trebuie reevaluata.

 

Daca luati mai mult decat trebuie din  ParaSinus Penta

Adresati-va imediat medicului dumneavoastra si explicati-i exact cat de mult ati luat. Medicul dumneavoastra va va sfatui ce trebuie sa faceti.

Este important sa-i spuneti medicului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult paracetamol, exista riscul de afectare hepatica grava intarziata.

Daca uitati sa luati o doza de ParaSinus Penta

Luati doza de indata ce va amintiti. Nu luati mai mult de o doza la fiecare 4 ore. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.

Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest produs, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

 

4.              REACTII ADVERSE POSIBILE

 

Ca toate medicamentele,  ParaSinus Penta, comprimate poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

 

 

Foarte frecvente:

care afecteaz? mai mult de 1 pacient din 10

Frecvente:

care afecteaz? mai pu?in de 1 din 10 pacien?i

Mai pu?in frecvente:

care afecteaz? mai pu?in de 1 din 100 pacien?i

Rare:

care afecteaz? mai pu?in de 1 din 1000 pacien?i

Foarte rare:

care afecteaz? mai pu?in de 1 din 10000 pacien?i

Cu frecven?? necunoscut?:

care nu poate fi estimat? din datele disponibile

 

Reactiile adverse sunt clasificate in functie de frecventa, utilizand urmatoarea conventie:

 

Reactii adverse foarte rare includ:

-                 scaderea numarului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);

-                 eruptii trecatoare pe piele si alte alergii, inclusiv o reactie alergica brusca de mare amploare care implica intregul organism numita anafilaxie;

-                 ingustarea cailor respiratorii datorita spasmului musculaturii (bronhospasm);

-                 afectiuni ale ficatului.

 

Reactii adverse cu frecventa necunoscuta includ:

-                 varsaturi, diaree;

-                 crestere a tensiunii arteriale;

-                 dureri de cap;

-                 ameteli;

-                 incapacitate de a dormi (insomnie);

-                 perceperea suparatoare a batailor inimii (palpitatii);

-                 nervozitate si iritabilitate

Aceste reactii ar trebui sa dispara daca intrerupeti administrarea de ParaSinus Penta.

Incetati sa mai luati ParaSinus Penta comprimate si consultati medicul daca observati urmatoarel efecte adverse care sunt rare:

 

·                iritatie a pielii, descuamare sau ulcere bucale;

·                pierderea vederii, care se poate datora unei tensiuni crescute anormal la nivelul ochilor. Aceasta reactie este foarte rara dar apare la persoanele care au glaucom.

·                vanataie inexplicabila sau sangerare neasteptata;

·                dificultate la urinare. Aceasta reactie poate apare la barbatii care au prostata marita.

·                daca anterior ati avut dificultati de respiratie cand ati luat aspirina sau alte antiinflamatoare nesteroidiene si acum aveti aceeasi reactie la acest medicament.

 

Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

 

5.              CUM SE PASTREAZA  PARASINUS PENTA

 

A nu se lasa la indemana si vederea copiilor.

Nu utilizati ParaSinus Penta dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj, dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.

 

A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original.

 

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.

Intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

 

6.              INFORMATII SUPLIMENTARE

 

Ce contine ParaSinus Penta

-                 Substantele active sunt paracetamol, cafeina, clorhidrat de fenilefrina, terpinhidrat si acid ascorbic (vitamina C). Fiecare comprimat contine paracetamol 500 mg, cafeina 25 mg, clorhidrat de fenilefrina 5 mg, terpinhidrat 20 mg si acid ascorbic 38 mg.

-                 Celelalte componente sunt amidon pregelatinizat, amidon de porumb, povidona, sorbat de potasiu, laurilsulfat de sodiu, Eurocol galben amurg (E 110), acid stearic, talc.

 

Cum arata ParaSinus Penta si continutul ambalajului

Comprimate in forma de capsula, colorate in doua straturi, de culoare alba pe o parte si de culoare portocalie si marcate cu „PSp” pe cealalta parte.

 

Cutie cu 1 blister din PVC/Al a 12 comprimate

Cutie cu 2 blistere din PVC/Al a cate 12 comprimate.

Cutie din carton/PVC tip portofel cu 1 blister din PVC/Al a 12 comprimate.

Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.

 

Detinatorul autorizatiei de punere pe piata GlaxoSmithKline Consumer Healthcare GlaxoSmithKline Export Ltd.

Brentford TW8 9GS, Marea Britanie

 

Producatorii

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd,

Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford, Irlanda

 

 

 

S.C Europharm S.A.

Str. Panselelor nr. 2, Brasov, Judetul Brasov, cod 500419,

Romania

Acest prospect a fost aprobat in

Aprilie 2012

Mergeti la produs Inapoi la prospecte