Modafen 200 mg/30 mg, 24 comprimate filmate - Catena
Amelioreaza simptomele neplacute ale racelii si gripei
Proprietati:
Combinatie utilizata in ameliorarea simptomelor neplacute ale gripei si racelii, cum sunt: congestia nazala si sinusala, durerea de cap, febra, durere in gat, dureri musculare si articulare.
Contine Ibuprofen care este eficace pentru ameliorarea durerii (medicament analgezic), inflamatiei (medicament antiinflamator) si scaderea temperaturii in caz de febra (medicament antipiretic)
Contine clorhidrat de Pseudoefedrina, care scade edemul la nivelul mucoaselor tractului respirator superior (medicament decongestionant)
Ameliorarea simptomelor de raceala si gripa se instaleaza rapid incepand prin decongestionarea mucoaselor tractului respirator, urmata de reducerea febrei si reducerea durerilor asociate cu gripa si raceala
Mod de utilizare:
Adulti si adolescenti cu varsta peste 12 ani (≥ 40 kg): doza initiala este de 1-2 comprimate filmate; ulterior, daca este cazul, pot fi utilizate doze suplimentare de 1-2 comprimate filmate la fiecare 4-6 ore. A nu se depasi doza zilnica maxima de 6 comprimate filmate (1200 mg ibuprofen)
Ingrediente (INCI):
Compozitie/ 1 comprimat filmat:
Ibuprofen 200 mg
Clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg
Precautii (daca este cazul):
Nu luati Modafendaca sunteti alergic la ibuprofen, acid acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), clorhidrat de pseudoefedrina sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament, daca ati avut crize de bronhospasm (senzatie de lipsa de aer, respiratie suieratoare si scurtata), rinita, urticarie sau angioedem (umflare a fetei, a limbii sau a gatului – laringe - care poate determina dificultati in respiratie) la acid acetilsalicilic sau la alte antiinflamatoare nesteroidiene, daca ati avut ulcer sau sangerare la nivelul stomacului sau intestinului subtire (duoden) legate de utilizarea anterioara a medicamentelor pentru durere si inflamatie (AINS), daca aveti ulcer sau sangerare la nivelul stomacului sau intestinului subtire (duoden) sau daca ati avut doua sau mai multe astfel de episoade in trecut, daca aveti afectare severa (insuficienta severa) a ficatului, rinichilor sau inimii, daca aveti boala cardiaca coronariana, daca aveti orice sangerare activa (inclusiv la nivelul creierului), daca aveti o afectiune de origine necunoscuta avand ca rezultat formarea anormala a celulelor sanguine, daca aveti tensiune arteriala crescuta mult peste limitele normale sau necontrolata cu tratament adecvat, daca aveti angina pectorala (durere toracica), daca aveti diabet zaharat, daca aveti feocromocitom, daca aveti o crestere a activitatii glandei tiroide (hipertiroidie), daca aveti o forma de glaucom cu unghi inchis, daca aveti hiperplazie de prostata, daca aveti epilepsie, daca urmati tratament cu unel eantidepresive (denumite antidepresive triciclice si inhibitori de monooaminoxidaza) sau daca ati intrerupt tratamentul cu aceste medicamente de mai putin de 2 saptamani, daca aveti varsta sub 12 ani si greutatea sub 40 kg, daca sunteti gravida sau daca alaptati.
Ingrediente Modafen Raceala si Gripa 24 comprimate:
Substantele active sunt ibuprofen 200 mg si clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg.
Celelalte componente sunt:
Nucleu: lactoza monohidrat, amidon de porumb, celuloza microcristalina, amidon de porumb pregelatinizat, amidonglicolat de sodiu (tip C), laurilsulfat de sodiu, povidona K25, acid stearic, dioxid de siliciu coloidal anhidru.
Film: hipromeloza 2910/3, talc, dioxid de titan (E 171), macrogol 6000, simeticona emulsie SE4.
Dozaj Modafen Raceala si Gripa 24 comprimate:
Adulti si adolescenti: doza initiala este de 2 comprimate filmate; ulterior, daca este cazul, 1-2 comprimate filmate la fiecare 4-6 ore pe durata simptomatologiei–de obicei, 3-5 zile.
Nu trebuie depasita o doza zilnica de 6 comprimate filmate.
Se recomanda administrarea comprimatelor filmate cu o cantitate mica de alimente sau cu lapte; comprimatele se inghit intregi, nemestecate.
La varstnici nu este necesara o reducere specifica a dozei, cu exceptia cazurilor in care functia renala sau hepatica sunt afectate.
In cazul unor tulburari hepatice sau renale doza trebuie adaptata in mod individual.
Daca simptomele se agraveaza sau persista mai mult de 3 zile este necesara reevaluarea diagnosticului si tratamentului.
Daca dumneavoastra (sau altcineva) ati luat accidental prea multe comprimate filmate de Modafen, adresati-va imediat medicului dumneavoastra sau mergeti la cel mai apropiat spital. Luati acest prospect cu dumneavoastra si cutia pentru ca medicul sa stie ce medicament si cate comprimate filmate ati luat.
Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.
Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest produs, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.
Precautii Modafen Raceala si Gripa 24 comprimate:
Daca utilizati Modafenul impreuna cu alte medicamente, efectele lor se pot influenta reciproc.
Ibuprofenul (similar altor AINS) nu trebuie administrat concomitent cu urmatoarele medicamente:
-
acid acetilsalicilic sau alte antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) – creste riscul de reactii adverse gastro-intestinale;
-
litiu (medicament utilizat in tratamentul depresiei) si metotrexat (medicament utilizat in tratamentul cancerului sau poliartritei reumatoide) – exista date clinice care arata ca AINS pot creste concentratiile plasmatice ale acestor doua medicamente;
-
zidovudina (medicament utilizat la pacientii cu HIV)- exista date clinice care arata ca administrarea concomitenta de ibuprofen si zidovudina prelungeste timpul de sangerare;
-
glucocorticoizi: risc crescut de hemoragie sau perforatie gastro-intestinala;
-
anticoagulante (medicamente care reduc formarea cheagurilor de sange): AINS pot creste efectele anticoagulantelor ca warfarina;
-
medicamente care favorizeaza eliminarea apei din organism (diuretice de ansa si tiazide), ciclosporina (medicament utilizat pentru supresia sistemului imunitar), trimetoprim (medicament utilizat in tratarea infectiilor), blocantii ai receptorilor β-adrenergici si antihipertensive, cum sunt inhibitorii enzimei de conversie a angiotensinei si beta-blocante - pot inhiba activitatea acestor medicamente.
Sarcina si alaptarea
Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament in timpul sarcinii.
Nu luati Modafen daca sunteti gravida sau alaptati.
Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje:
Datorita reactiilor adverse pe care le poate determina (de exemplu: tulburari de vedere, ameteli), medicamentul poate influenta capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
Contraindicatii Modafen Raceala si Gripa 24 comprimate:
Modafen contine lactoza monohidrat. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament.
Medicamente precum Modafen se pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari si in cazul tratamentului de lunga durata. Nu depasiti doza si durata recomandate pentru tratament.
Forma de ambalare Modafen Raceala si Gripa 24 comprimate:
Cutie cu un blister a cate 24 comprimate.